Nakladatelství Klika - Vydejte si knihu u nás - grafika

 
Edice Otevřeno - grafika

Vydat knihu lze několika způsoby. Prvním je najít vlastní nakladatelství, to se ale většině autorů nepoštěstí. Druhým je spolehnout se zcela na vlastní síly, což je z více důvodů velice riskantní. Třetí cestu nabízí naše edice Otevřeno, kterou jsme vytvořili na míru začínajícím a šetrným autorům.

Porovnejte výhody a nevýhody všech tří způsobů.

 
 • Nakladatelství Klika - Trosečníci řek - přechod na stránku Trosečníci řek
  Autor: 10 autorů
  Náklad: 2000 ks

  Šestnáct nejlepších vodáckých povídek ze druhého ročníku literární soutěže Kenyho VOLEJ. Jednou z autorek je i Věra Nosková. Více informací
 • Nakladatelství Klika - Šestnáct ročníků srandy - přechod na stránku Šestnáct ročníků srandy
  Autor: Václav Kahoun
  Náklad: 500 ks

  Shrnutí a dokumentace šestnácti ročníků kostýmovaného "Závodu vetránů", pořádaného Klubem vodáků Starý Kolín. Více informací
 • Nakladatelství Klika - Vějíř cest Vějíř cest
  Autor: Naďa Karlická
  Náklad: 800 ks

  Neobyčejné zážitky a postřehy všímavé cestovatelky z pěti exotických zemí. Více informací
 • Nakladatelství Klika - O psech a lidech - přechod na stránku O psech a lidech
  Autor: Vlasta Rohová
  Náklad: 100 ks

  Příběh jednoho velkého přátelství mezi fenkou a její stárnoucí paní mezi paneláky pražského sídliště. Více informací
 • Nakladatelství Klika - Prázdninové pohádky - přechod na stránku Prázdninové pohádky
  Autor: děti
  Náklad: 10 a 350 ks

  Kompilace pohádek od nejmladších autorů pro Městskou knihovnu Sokolov. Více informací
 • Nakladatelství Klika - Mína - přechod na stránku Mína
  Autor: Miloslav Kuchař
  Náklad: 20 ks

  Kniha o kuně chované v domácnosti, určená jen pro rodinu a přátele. Více informací
 • wwww6 Title text 666
  Content text...

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2005

2004

2003

O firmě

Když jako začínající spisovatelka vydala Věra Nosková svou první knihu, zjistila, že ačkoli autor odvede na knize největší objem práce, procenta ze zisku mu náleží více než skromná. Založila si proto vlastní vydavatelství. Pod jeho záštitou jsme vydávali i měsíčník a knihy autorů sdružených v Klubu českých skeptiků Sisyfos.

Později jsme začali pomáhat i dalším autorům, kteří se na nás obrátili, k jejich vlastní knize. Postupně jsme zvyšovali své dovednosti, možnosti a rozšiřovali své služby, až do dnešní podoby, kdy knihu doprovodíme až na pulty běžných knihkupectví. Kromě knih Věry Noskové jsme založili dvě edice – Kenyho VOLEJ, edici vodáckých publikací a knih, a edici Otevřeno, ve které vydáváme knihy knihy externím autorům. Pro velkou část z nich je to první kniha v životě, někdy i poslední, ale mnoho autorů se k nám vrací opakovaně.

Rodinné Nakladatelství Klika sídlí v soukromém bytě a nemá žádné zaměstnance, pouze externí spolupracovníky.

* * * * * * *


 
Nakladatelství Klika - Úvodní video - přehrát video
 
 

Více informací najdete na stránce O nás

 

faq

1. Kolik mě asi vydání knihy bude stát, na co se mám připravit?

2. Jaké údaje musím poskytnout, když chci udělat kalkulaci?

3. Jak zjistím, zda se mi vydání knihy vyplatí?

4. Jak mám odhadnout, kolik vydat kusů?

5. Poskytujete i nějakou podporu prodeje?

6. Chtěl bych barevnou obálku nebo ilustrace, ale nevím, kde je vzít.

7. Jak dlouho trvá realizace zakázky?

8. Dokážete vyrobit knihu i "na dálku"?

9. V jakých formátech lze dodat podklady?

10. Jak zajistím technickou kvalitu knihy?

11. Jak je to s čárovým kódem, ISBN, prodejem a distribucí?

12. Jak se dostanu k penězům za prodané knihy?

13. Nevím, jak je to s autorskými právy.

14. Chci vydat jen jeden nebo pár kusů pro kamarády.

1. Kolik mě asi vydání knihy bude stát, na co se mám připravit?

Cena se skládá ze dvou položek - ceny za zpracování a ceny za tiskárnu.

Zpracování je zhotovení tiskového PDF, tedy souboru, který slouží jako tiskový podklad pro tiskárnu.

Cena za tisk zahrnuje tisk a zkompletování vytištěných archů do finální podoby knihy. Tiskárnu si můžete sehnat vlastní, i když tiskárny, se kterými spolupracujeme, jsou z nejlevnějších v republice, a přitom kvalitní a spolehlivé. Volba je však zcela na vás. V případě zájmu o náklad nad 500 ks vám můžeme předat i hotové PDF a vy si můžete najít zpracovatele podle libosti. Orientační ceny vydaných knih při různých nákladech a parametrech najdete ZDE.

Cena je v případě zájmu např. o korekturu navýšena o cenu takové služby. Všechny knihy jsou po vydání a zaplacení vaše a vydavateli, tedy nám, neplatíte žádné další poplatky, pokud si nepřejete zajistit distribuci. Pak si bereme 10 % ze zisku.

Zpět na dotazy

2. Jaké údaje musím poskytnout, když chci udělat kalkulaci?

Vysvětlení všech níže uvedených termínů najdete na stránce Zadání pro kalkulaci.

Počet stran a barevnost (např. černý text oboustranně na bílém papíře je barevnost 1/1; plně barevné obrázky z jedné strany a z druhé nic je 4/0).

Náklad a formát (počet kusů a formát knihy, např. 500 ks formát A5 nebo 18x11 cm)

Kompletní zadání pro kalkulaci tedy může vypadat například takto:

* * *

vazba V8, papír bílý 90 g/m3

formát bloku 130 x 200 mm, 288 stran, 500 ks

barevnost bloku 1/1

obálka 4/0 lamino lesk

Zpět na dotazy

3. Jak zjistím, zda se mi vydání knihy vyplatí?

Předpokládejme, že knihu chcete prodávat široké veřejnosti přes běžná knihkupectví. S počítáním musíme začít od konce.

Podívejte se, jaká je běžná pultová cena knihy o zhruba stejných parametrech, jako chcete vydat vy.

 • Dejme tomu, že je to kniha s pevnou vazbou, běžným papírem, 200 stran formátu A5 a běžná pultová cena obdobné knihy je 250.- Kč bez daně.

 • Odečtěte 50%, minimálně tolik si vezme distributor.

 • Ze zbytku, což je 125.- Kč, musíte uhradit náklady na vydání. Ty budou při vydání 500 kusů např. 75.- Kč s DPH, takže 50.- Kč z každého kusu je Vašich. Náklady na kus můžete snížit tím, že vydáte víc kusů, při vydání 2000 kusů už můžou náklady na výrobu 1 kusu klesnout třeba na 45.- Kč s DPH. Zbude vám pak ze 125.- Kč celých 80.- Kč, ale bude déle trvat, než celý vydaný náklad 2000 kusů prodáte.

 • Nezapomeňte, že ze zisku (pokud překročí určitou hranici) zpravidla budete ještě muset odvést daně.

Zpět na dotazy

4. Jak mám odhadnout, kolik vydat kusů?

Záleží na tom, pro jaký účel knihu vydáváte. Pokud ji chcete jen rozdat přátelům, postačí vám třeba 100 nebo 200 kusů. My vydáváme knihy již od 10ti kusů, je však třeba počítat s tím, že náklady na výrobu tiskového PDF jsou stejné při tisku jakéhokoli počtu kusů a při rozpočítání této ceny na jeden kus bude tedy cena za vydání jedné knihy vyšší.

Spolupracujeme se třemi největšími distributory. Ti si knihu do distribuce vzít můžou, ale nemusí, a sami si určují počet kusů, které odeberou. V případě zájmu o knihu pak své objednávky navýší, v případě dlouhodobého nezájmu čtenářů naopak dříve odebrané kusy vrátí autorovi. Distributoři platí až za prodané, nikoli jen odebrané kusy knihy.

Ale hlavně je potřeba vědět, že záleží jen na vás, kolik knih dokážete prodat. My vám dáme návod, jak propagovat svou knihu nejlevněji – na internetu. Jak moc budete úspěšní záleží na tom, kolik těchto rad dokážete proměnit v čin. Více v bodu FAQ č. 5.

 

Zpět na dotazy

5. Poskytujete i nějakou podporu prodeje?

Jedna krutá pravda na úvod – to, zda se bude vaše kniha prodávat, záleží víc na odvedeném marketingu než na její kvalitě. Skvělá zpráva je, že marketing není vůbec nic složitého, dá se dělat mnoha způsoby a může to být i docela zábava.

My vás a vaší knihu (pokud neodmítnete) zaregistrujeme do tří největších databází knih a poskytneme vám poměrně podrobný několikastránkový návod, jak dělat systematický a účinný knižní marketing. Ten totiž potřebuje každý autor, nejen ten, který vydává knihu vlastním nákladem.

Pokud si myslíte, že když knihu vydáte u klasického nakladatelství, o vše se postará a všechny Vaše knihy prodá, jste na omylu. Ani velká klasická nakladatelství nedělají knihám velkou reklamu a omezují se na zveřejnění v letácích, které samo o sobě příliš nepomáhá. Velká reklama je jen pro "velké" autory. 

Pokud tedy chcete být úspěšnými autory, potřebujete si vybudovat vlastní publikum a aktivně s ním přes internet komunikovat a zapojit i další propagační techniky, které jsou naštěstí převážně zdarma. Veškeré návody "jak na to" obsahuje náš marketingový návod.

Kromě toho vám u nás založíme stránku, na kterou lze umístit bibliografii, ukázky z knihy nebo bonusové povídky, pár slov autora, kontakt pro objednání knihy a odkaz na vaše sociální sítě, fotky ze křtu, video či přímý link na koupi knihy. Tato stránka se může stát jakousi vaší autorskou "centrálou", nemáte-li vlastní.

Můžeme vám nabídnout sestavení i vytištění reklamního letáku, který vám titul pomůže prodávat.

Zpět na dotazy

6. Chtěl bych barevnou obálku nebo ilustrace, ale nevím, kde je vzít.

Návrh obálky je součástí výroby PDF a je obsažen v ceně. Pokud chcete na obal fotografii nebo ilustraci, je potřeba zaplatit za ni honorář autorovi nebo fotobance. Pokud neznáte žádného ilustrátora, předáme vám naše kontakty na externisty. Existují i fotobanky nabízející obrázky ke komerčnímu použití zdarma, ale ty obvykle mají nižší úroveň. Použít můžete samozřejmě i vlastní fotografie nebo obrázky. Nevíte-li si rady, kontaktujte nás.

Rozmístění barevných stran v knize:

V počtu nad 500 ks je levnější barevné strany sdružit do barevného bloku, zařazeného vždy za 16tou stranu (nebo její násobek - 16, 32, 48, 64...). Je to kvůli tisku na tzv. "tiskové archy", kde je vždy 16 stran. Jinak je potřeba knihu vytisknout celobarevně a to je dražší.

Při menším počtu vydávaných kusů než 500 budeme tisknout digitálně a řazení barevných stran cenu neovlivňuje – barevné strany u něj lze řadit jakkoli, i na přeskáčku.

Zpět na dotazy

7. Jak dlouho trvá realizace zakázky?

Knihu dokážeme "zlomit" (graficky zpracovat) v případě nutnosti i za týden, průměrná doba v "klidných časech" je cca 1–2 měsíce – doba se řídí hlavně podle náročnosti a nutnosti vyhotovit korekturu. Tisk potom trvá podle druhu tiskárny a jejích momentálních možností týden až tři.

Zpět na dotazy

8. Dokážete vyrobit knihu i "na dálku"?

Většina našich zákazníků nepochází z Prahy a skoro všechny zakázky zhotovujeme "na dálku". Zákazník zašle podklady po internetu, stejnou cestou dostane i náhledy ke schválení až po náhled finálního souboru pro tiskárnu. Distributoři si pak část nákladu vyzvednou přímo z tiskárny a zbytek lze dopravit až k vám domů. Doprava není zahrnuta v ceně zakázky, můžete si sjednat i vlastní.

Zpět na dotazy

9. V jakých formátech lze dodat podklady?

Viz. tato stránka.

Zpět na dotazy

10. Jak zajistím technickou kvalitu knihy?

Nezáleží jen na tom, jak dobře je kniha napsána, ale i na péči, která je jí věnována při jejím vzniku. Text by měl projít alespoň jednou redakturou (opravuje hlavně smysluplnost a srozumitelnost textu) a korekturou (opravuje pravopisné chyby). V neposlední řadě by text po sobě měl několikrát přečíst autor. Někteří autoři jsou po měsících psaní již textem tak unaveni, že jej nechtějí znovu ani vidět. To je ale potřeba překonat. Platí, že více očí více vidí, redaktoři a korektoři jsou též jen lidé a když je kniha vytištěna, je na opravy až do dalšího vydání pozdě. Redaktora i korektora Vám můžeme sehnat.
Kniha by rovněž měla mít atraktivní barevnou obálku korespondující s jejím obsahem, protože ta je tím prvním, co čtenář vidí. Je dobré si sehnat fotku nebo ilustraci, obrázek nelze jen tak stáhnout z internetu, musíte vlastnit nebo mít v užívání autorská práva. Obrázek lze koupit od ilustrátora nebo stáhnout z některé fotobanky (placená služba, ceny se u jednotlivých děl velmi liší).

Zpět na dotazy

11. Jak je to s čárovým kódem, ISBN, prodejem a distribucí?

Čárový kód se generuje z ISBN, které je knize přiděleno (nepovinné). Pokud je kniha má, lze ji prodávat přes běžná knihkupectví. To zajišťuje knižní distributor. Ten si knihy objednává na základě nabídky od vydavatelství (samozřejmě až poté, co je kniha hotová), není to však jeho povinnost. Pokud se pak kniha prodává, přiobjedná si další výtisky. Když se kniha neprodává a má velké zásoby, může část knížek vrátit. Distributor knihu přímo nekupuje, ale bere do komise a peníze tedy dostanete jen za skutečně prodané výtisky. Za svou práci si distributor zpravidla bere 50-58% z doporučené cílové ceny knihy.

ISBN lze získat zdarma od nás. ISBN poskytuje Národní knihovna a z toho vyplývá povinnost odevzdat zdarma 5 kusů knihy knihovnám. Jedinou cestou, jak se těmto povinnostem vyhnout, je vydat knihu ve velmi malém nákladu pouze pro své přátele bez ISBN.

Jeden výtisk si ponecháme my, abychom měli fyzickou ukázku naší vydavatelské činnosti.

Zpět na dotazy

12. Jak se dostanu k penězům za prodané knihy?

Distributor bere knihy jen od větších výrobců knih, ne od soukromníků. Je to logické. Má v nabídce mnoho tisíc titulů a kdyby musel platbu za každou knihu posílat na jiný účet, nedělal by nic jiného. Peníze proto směruje nejdříve na náš účet a my je rozesíláme dále.

Peníze postupně střádáme, protože od některého ditributora chodí po měsíci, od jiného po dvou a od jednoho i po třech od chvíle, kdy se kniha prodá.

Protože se ale též nechceme stát jen byrokratickým aparátem, rozesíláme je vždy, když nashromážděná částka dosáhne určité výše, kterou si nastavuje sám autor. Ze zasílané částky si bereme 10 % na administrativu.

Zpět na dotazy

13. Nevím, jak je to s autorskými právy.

Pokud jste knihu sami napsali a na nikoho jste autorská práva písemně nepřevedli, jsou Vaše. Pokud chcete vydat knihu, napsanou někým jiným, musíte mít písemné potvrzení o převodu či poskytnutí autorských práv. Autorské právo v současné době zaniká po 70 letech po smrti autora a dál je věc volně šiřitelná.

Na stávajícího majitele práv se lze většinou doptat např. u nakladatelství, které knihu vydalo, případně u společnosti spravující autorská práva na knihy, což je v Čechách Dilia.

Zpět na dotazy

14. Chci vydat jen jeden nebo pár kusů pro kamarády.

V tomto případě zvažte, zda skutečně potřebujete pomoc profesionálů a nestačilo by "zlomit" knihu třeba v OpenOffice. Vyjde vás mnohem levněji vyrobit si knihy sami. Návod krok za krokem najdete na mém blogu vydaniknihy.cz.

Zpět na dotazy

15. Jak napsat správně referenci?

Chcete-li nám napsat dsoporučení, tisíceré díky. Používáme je při propagaci nakladatelství a budu se snažit, abychom si je zasloužili i do budoucna. Nedokázal bych napsat lepší návod na napsání reference, i kdybych kopíroval, než je na serveru Navolnenoze.cz  , kde mám též profil.

Zpět na dotazy

Pokud jste tu nenašli odpověď na svou otázku, napište mi!